Współczesna historia kosmetyków mineralnych

makijaż nowoczesnyMakijaż mineralny nie jest niczym nowym. Wiele dawnych kultur stosowało kruszone minerały do barwienia skóry w celach dekoracyjnych, rytualnych czy dla kamuflażu. Odnajdujemy na to wiele przykładów w pismach starożytnych. Przykładem mogą być kajalowe oczy egipskiej królowej Kleopatry, lecz nie ulega wątpliwości, że historia makijażu mineralnego sięga znacznie dalej, właściwie do czasów, kiedy człowiek po raz pierwszy zapragną poprawić swój wygląd.

Komercyjne początki kosmetyków mineralnych zaś to lata siedemdziesiąte XX wieku. Właśnie wtedy w sprzedaży pojawiły się pierwsze całkowicie naturalne produkty makijażu. Pionierem była Diane Ranger. Ranger importowała egipski kajal i mieszała go z innymi naturalnymi mineralnymi składnikami. W 1976 w Houston założyła Bare Escentuals ? pierwszą mineralną markę. Nie mając odpowiedniego zaplecza prawnego i doświadczenia straciła biznes, który jednak został przejęty przez inwestora, który potrafił wypromować markę jako mega hit.

Był to czas rosnącej świadomości szkodliwości produktów syntetycznych. Właśnie wtedy po raz pierwszy wprowadzono obowiązek podawania składów na etykietach produktów kosmetycznych. Pojawiły się też pierwsze wyniki badań na temat ich szkodliwości dla zdrowia. Wiele osób było bardzo zaskoczonych tym, co do tej pory nieświadomie kładły na swoją twarz.

Makijaż mineralny zaczęto stosować tam, gdzie wcześniej stosowanie tradycyjnego makijażu nie było możliwe, u kobiet po operacjach, z uczuleniami oraz z problemami skórnymi. W tym czasie coraz więcej kobiet odkrywało u siebie wrażliwą skórę. Był to również początek operacji plastycznych. Między innymi z tego powodu kosmetyki mineralne zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem gwiazd.

Naturalny styl życia był też hasłem wpływowej wtedy społeczności hippisów, którzy często obok rezygnacji z noszenia biustonosza, akceptowali makijaż mineralny jako alternatywę dla pogardzanych produkowanych masowo produktów kosmetycznych.
Coraz większy wpływ mediów, działania marketingowe oraz czas dorastania pokolenia baby-boomers Wszystko to sprawiło, że idea kosmetyków mineralnych trafiła w owym czasie na podatny grunt. Młoda branża na dobre zajęła swoje miejsce, które jednak wciąż bardziej było niszą niż głównym nurtem.
W latach osiemdziesiątych po początkowych obiecujących sukcesach rozwój branży został na pewien czas stłumiony przez mainstreamowe marki w gwałtownym przypływie konsumpcjonizmu pokolenia disco.

Następujący stopniowo wzrost zamożności zachodnich społeczeństw oraz coraz bardziej widoczne negatywne skutki cywilizacji przemysłowej, spowodowały powrót zainteresowania kwestiami sprawami związanymi ochroną środowiska, zdrowiem i produktami naturalnymi w tym kosmetykami mineralnymi. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych makijaż mineralny zaczął wracać łask przeciętnego konsumenta. Idea tym razem przeniknęła również za wcześniej szczelnie opuszczoną żelazną kurtynę, w tym do Polski. Rozwój rynku mineralnego w naszym kraju to kwestia ostatnich kilku lat, gdzie są dostępne głównie jako produkty pochodzące z importu, choć pojawiły się też pierwsze jaskółki rodzimej produkcji. Mimo że prawdopodobnie większość Polek jeszcze nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, kosmetyki mineralne stopniowo zdobywają coraz większy udział w rynku. Trend jest wyraźny i jeszcze dużo do zrobienia.

Zobacz też Antyczna historia kosmetyków mineralnych, czyli skąd się to wszystko wzięło.