Pudry lepszego sortu

puder mineralnyMogę się założyć, że gdy sięgniesz do torebki znajdziesz tam puder.

Czy mam rację? Tak myślałam. Puder to nieodzowny osprzęt pięknej kochanki, ale również coraz bardziej skomplikowany temat.

Pudry mineralne, HD, wykończeniowe, utrwalające, beżowe, transparentne.

W publikacji tej znajdziesz wszystko, co wypada wiedzieć na temat pudrów, ich rodzaje oraz dlaczego potrzebujesz ich w swoim arsenale.

Po co mi to?

OK. Tak wiele powodów! Choć każdy pragnie błyszczeć w towarzystwie, nikt nie chce świecić zatłuszczoną skórą, a puder znakomicie matuje.
Puder nałożony na płynny lub kremowy podkład pomaga go utrwalić, by nie przemieszczał się lub ześlizgiwał z twarzy. Niektóre pudry mogą również maskować drobne niedoskonałości skóry jak zmarszczki oraz pory.
Zawsze używam pudru. Szczególnie na zdjęciach, puder potrafi czynić różnice.
Puder jest również świetną bazą do nakładania różu, bronzera, błyszczyka lub konturowania. Jeśli sobie życzysz możesz to wszystko nałożyć bezpośrednio na podkład, ale w obecności pudru wszystko wytrwa dłużej.
Możesz również używać pudru do utrwalenia kremowego cienia do oczu, korekty zbyt jasnego różu i w ostateczności, jako zamiennik suchego szamponu.

Czym różnią się pudry?

Po pierwsze, puder może być mineralny, czyli wyprodukowany z naturalnie występujących w przyrodzie substancji mineralnego pochodzenia.
Puder mineralny ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest to, że obojętne chemicznie minerały nie wchodzą w chemiczne interakcje ze skórą, a więc nie podrażniają i nie uczulają. Ale uwaga, nie każdy puder reklamowany jako mineralny zawiera wyłącznie minerały. Jeśli więc jesteś alergiczką, masz wrażliwą skórę, uważnie czytaj etykiety.

Dalej pudry występują w różnym stanie skupienia.

Pudry sypki i prasowany to siostry, nie bliźniaczki.

Puder sypki dostarczany w słoiczkach, ma drobniejsze cząsteczki i daje lżejsze krycie. Pudry te trudne są do utrzymania w czystości, więc lepiej trzymać je w domu.
Puder prasowany występuje w formie kompaktowej, w której znajdują się dodatki mające na celu uzyskanie formy pół-stałej. To przede wszystkim silikony i woski, więc jeśli twoja skóra ich nie toleruje, nie będzie to najlepszy wybór. Ponieważ jego cząsteczki są nieco większe i są w nich te spajające substancje, nałożenie zbyt dużej ilości takiego pudru powoduje efekt maski. Za to stosowanie niewielkiej ilości w celach korekcyjnych jest szybkie i poste.

Różnica pomiędzy pudrem utrwalającym i wykończeniowym jest mglista. Wielu producentów używa tych terminów zamiennie, a więc jest to częściowo sprawa marketingu.

Puder utrwalający jest tym, co wyobrażamy sobie, jako puder klasyczny, redukuje świecenie i przedłuża żywotność makijażu. Może być transparentny, lub w kolorze skóry.

Puder wykończeniowy jest najczęściej używany po pudrze utrwalającym by zamaskować drobne zmarszczki i pory. Jest idealny w sytuacji, w której będziesz intensywnie fotografowana. Mniej istotny będzie w makijażu codziennym. Pudry te są białe.

Jeśli masz mieć do czynienia z mocnymi lampami błyskowymi, powinnaś uważać z pudrami wykończeniowymi. Jeśli nałożysz zbyt dużo, lub nie zmieszasz dobrze, możesz wyglądać jakbyś wpadła w wiadro z pudrem dla niemowląt. A to dlatego, że błysk może odbić się od niektórych składników powodując kredowo-biały odbłysk.

W normalnym życiu natomiast, nałożenie pudru wykończeniowego, jako utrwalającego, jeśli użyjesz tylko odrobinę i dobrze wmieszasz nie powinno przynieść strasznych konsekwencji.

Pudry HD to zwykle pudry wykończeniowe. Nazywają się tak dlatego, że celebryci odkryli, że inne pudry w telewizji HD (High Definition) wyglądają zbyt ciężko.

Czy powinnam używać pudru w kolorze skóry, czy raczej transparentnego?

Zależy od preferencji. Puder pasujący do tonacji skóry pomaga ukryć plamki lub blizny, ale może wyglądać grubo.

Pudry transparentne pasują do wszystkich odcieni skóry. Są świetne w eliminowaniu świecenia tłustej skóry i nie dodają wiele ciężkości w przypadku korekt w ciągu dnia. Aczkolwiek zmieszane mogą powodować upiorne odbicia.

Czy mogę stosować puder na czystą skórę?

Jasne! Puder transparentny wyeliminuje świecenie, a puder beżowy doda nieco wieczorowej mocy. Potrzebujesz większego krycia, zastosuj jednak podkład.

Jak aplikować?

Zapytaj sześć osób jak nakładają puder, a dostaniesz sześć różnych odpowiedzi. Osobiście, jestem fanką pędzla Kabuki. Dzięki nim mam wygodę i pełną kontrolę krycia.

Czy ktoś jeszcze dziwią różnice między pudrami? Tak, oczywiście, że się różnią!