Czym różni się podkład mineralny od tradycyjnego?

Kobiety często różnią się w ocenie zalet produktów do makijażu ale debata na temat makijażu mineralnego jest szczególnie polaryzująca, wykraczająca też poza zwykłe dywagacje o tym czy oferuje on ?nieskazitelny połysk? i ?naturalne wykończenie?. Dużo mówi się tutaj na temat zdrowia i bezpieczeństwa. Firmy produkujące kosmetyki mineralne chwalą zalety, które kosmetyki tego rodzaju przynoszą skórze, podczas gdy przeciwnicy alarmują wskazując na ryzyko związane z używaniem drobnego proszku. Jedno jest pewne kobiety kupują dzisiaj więcej kosmetyków mineralnych niż kiedykolwiek przedtem.

Kosmetyki mineralne: Ściema czy rzeczywistość ?
To co dzisiaj nazywamy ?mineralną rewolucją? rozpoczęła amerykańska firma Bare Escentuals wprowadzając na rynek swoje podkłady mineralne w połowie lat siedemdziesiątych. Wkrótce dołączyły konkurujące marki, utrzymując, że makijaż mineralny, wytwarzany ze sproszkowanych czystych minerałów jest bardziej naturalny niż jego konwencjonalny odpowiednik.
Chemicy z branży kosmetycznej nie widzą jednak tutaj rewolucji. Wszystkie makijaże są do pewnego stopnia mineralne. Te same składniki mineralne, jak dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika i tlenki żelaza można znaleźć również w wielu w produktach tradycyjnych.
W przeciwieństwie do tego co zdają się sugerować reklamy, składniki te nie są po prostu wydobywane z ziemi, oczyszczane i mielone. Nie znajdziemy nigdzie kopalni tlenku cynku. Jest on syntetyzowany w laboratorium.
Choć dwutlenek tytanu, inny z podstawowych składników kosmetyków mineralnych, otrzymuje się z naturalnie występującego tytanu, to również przechodzi on skomplikowane procesy ekstrakcji i oczyszczania. Jest to konieczne, gdyż w naturze nie występują źródła tytanu na tyle czyste by mogły być bezpośrednio wykorzystane w kosmetyce, wszystkie one zawierają zanieczyszczenia, w tym rtęcią i ołowiem.

Czego brakuje w kosmetykach mineralnych ?
To co czyni makijaż mineralny różnym od makijażu mineralnego, to nie składniki które zawiera ale te których w nim brakuje. Na liście tej dla czołowych marek znajdziemy konserwanty, parabeny, olej mineralny, syntetyczne barwniki i aromaty. Niektóre z nich mają właściwości kancerogenne. A wszystkie one są potencjalnym źródłem podrażnień i jednym z powodów dla których wielu dermatologów poleca makijaż mineralny.
Prawdopodobieństwo wystąpienia lub zaostrzenia problemów skórnych u kobiet po operacjach plastycznych, cierpiących na atopowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, trądzik różowawy czy egzemę jest znikome.
Makijaż mineralny jest polecany dla tej grupy sfrustrowanych kobiet po trzydziestce, które skarżą się na półki zapełnione produktami, w których jeden ze składników spowodował kłopoty. Używając kosmetyków mineralnych, wiele z tych kobiet mogło pozwolić sobie na makijaż po raz pierwszy w życiu.

Zalety kosmetyków mineralnych dla skóry
Makijaż mineralny nie zastąpi kosmetyków nawilżających, kremów przeciwtrądzikowych czy serum przeciw efektom starzenia ale oferuje kilka zalet.
Dwutlenek tytanu i tlenek cynku są naturalnymi filtrami słonecznymi, więc nałożenie ich dostarcza ochrony przeciw promieniowaniu ultra fioletowemu UVA i UVB. Wystarcza to w wypadku umiarkowanego przebywania na słońcu, lecz gdy zamierzasz spędzić cały dzień na plaży wybierz raczej filtr przeciwsłoneczny z SPF 45.
Co więcej tlenek cynku został uznany przez Amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków za składnik posiadający właściwości ochronne dla skóry. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym można go znaleźć w produktach produktach jak kremy przeciwodparzeniowe dla niemowląt. Kosmetyki mineralne zawierające znacznie większą ilość tlenku cynku niż kosmetyki tradycyjne, mogą więc być użyteczne w łagodzeniu podrażnień.

Ryzyka
Zalety makijażu mineralnego bywają wyolbrzymiane, i tak samo przesadza się z zagrożeniami. Jedna z obaw dotyczy podejrzenia że makijaż mineralny może być tak bardzo rozdrobniony że poszczególne cząsteczki będą miały mikroskopijne wielkości mierzone w nanometrach i będą mogły wnikać w skórę powodując potencjalnie szkodliwe reakcje. Jednak gdyby tak rzeczywiście było to makijaż taki byłyby bezużyteczny w kosmetyce, całkowicie przeźroczysty i pozbawiony właściwości kryjących.
Według niektórych doniesień prasowych zaleca się kobietom sprawdzanie czy na etykiecie produktu nie występuje chlorek bizmutylu, składnik powodujący tzw. ?perłowe wykończenie?. Jest on podejrzany o powodowanie przypadków podrażnień i zaostrzeń trądziku, co skłoniło wielu producentów do wyeliminowania go z własnych receptur.
Badania pokazują, że tylko bardzo niewielka grupa kobiet z bardzo wrażliwą skórą narażona jest na negatywne skutki używania tego składnika. Są to kobiety reagujące na tak dużą liczbę substancji, że zapewne zgłaszały się już do dermatologów w celu wykonania testów skórnych określających potencjalne alergeny. Dla pozostałej większości chlorek bizmutylu jest całkowicie bezpieczny.

Rozmyty podział
Makijaż mineralny dzisiaj to znacznie więcej niż jego skromne początki w postaci podkładu. Obecnie w ofercie sklepów znajdziemy róże, bronzery, cienie, korektory, szminki a nawet podkłady płynne przedstawiane jako mineralne.
Ironią losu jest, że gdy tego rodzaju produkty rozprzestrzeniły się, producenci zaczęli ?wzbogacać? je składnikami, których wcześniej unikali.
W przypadku tak zwanych płynnych podkładów mineralnych warto wiedzieć, że nie jest możliwe, by w ogóle nie zawierały ?niechcianych? składników. Drobnoustroje szybko mnożą się w wodzie, więc każda płynna formuła wymagać będzie jakiegoś rodzaju substancji konserwującej. Bez tego zanieczyszczony produkt będzie powodował infekcje skórne.
Wnioski? Jeśli twoja skóra jest wrażliwa, warto abyś spróbowała kosmetyków mineralnych. Szukaj produktów z najkrótszą listą składników. Czym większa ilość składników tym większe prawdopodobieństwo ewentualnych problemów.
Wszystkim innym makijaż mineralny raczej nie zaszkodzi a przy odrobinie praktyki w stosowaniu specyficznej techniki jego nakładania może być się bardzo interesującą alternatywą.
Bądź realistyczna w swoich oczekiwaniach. Żaden produkt włącznie z podkładem mineralnym nie usunie problemów takich jak powiększone pory, czy nierówna pigmentacja skóry. W takich przypadkach potrzebny będzie primer, korektor i dyscyplina w stosowaniu właściwej pielęgnacji skóry.

Podobne artykuły: puder mineralny

Dodaj komentarz