Czym są kosmetyki mineralne?

Makijaż mineralny nie jest nowym pomysłem choć jego popularność eksplodowała dopiero w ostatnich latach. Proszkowe podkłady i róże, najbardziej popularne produkty, są lekkimi, drobno zmielonymi minerałami nakładanymi na skórę puszystym pędzlem. Główne składniki (takie jak mika, tlenek cynku i dwutlenek tytanu), używane były jako podstawa większości podkładów do makijażu przez dziesięciolecia. Liczne badania dermatologiczne potwierdziły, że kosmetyki mineralne eliminują klasyczne substancje podrażniające skórę, jak aromaty, wypełniacze, barwniki syntetyczne, talk i konserwanty, są węc czystsze i milsze dla skóry.

Ponieważ dwutlenek tytanu i tlenek cynku mają własności pzeciwzapalne, o niektóre makijaże działają kojąco na skóre, co jest istotne w przypadku problemów zapalnych takich jak trądzik różowaty lub młodzieńczy. Makijaż mineralny jest również niekomodogeniczny (nie zatyka porów) i działa jak filtr przeciwsłoneczny. Jest to wynikiem dużej zawartości dwutlenku tytanu i tlenku cynku, substancji będących częstymi składnikami tradycyjnych kremów przeciwsłonecznych.
Wielu konsumentów wybiera kosmetyki mineralne z powodu ich właściwości zdrowotnych, prostej formulacji, która jest bezpieczniejsza i bardziej korzystna dla skóry z problemami. Ci którzy je kochają podkreślają ich lekki, naturalny i trwały blask. Wskazują przy tym na ich trwałość. Przeciwnicy kosmetyków mineralnych twierdzą, że ich podstawową wadą jest wysuszanie skóry, podkreślanie zmarszczek oraz skarżą się na trudność w nakładaniu. Z pewnością kosmetyki mineralne są wartą rozważenia ekologiczną alternatywą tradycyjnych kosmetyków do makijażu.

Dodaj komentarz